2001

 

Tournament Results

 

 

December 8, 2001 - Sanction # 531-01 - Open Florida State Armwrestling Championships - Jacksonville, FL
Tournament Director :  Gregory Helm
Total Competitors :  120
Total Entries :  171
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Jason Rivas, 2nd - Brandon Reed, 3rd - Daniel Corl
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - James Vickers, 2nd - Jason Burton, 3rd - Mark Taggart, 4th - Jeff Creter
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Wayne DeMatthews, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Eric Schneider, 4th - Chuck Westberry


Men's Right Hand 70kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Jerry Avants, 4th - Marvin Berry
Men's Right Hand 80kg :  1st - Chad Silvers, 2nd - Blake Higginbotham, 3rd - Kevin Hicklin, 4th - Daniel Phillips
Men's Right Hand 90kg :  1st - Fritz Corry, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - Jim Battles, 4th - Jaason Burton
Men's Right Hand 110kg :  1st - Gary Ray, 2nd - Dr. Joseph Yacison, 3rd - Steve Dedge, 4th - Terry Burgin
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Cleve Dean, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Louis Maresca, 4th - Steve Dedge


Men's Left Hand 65kg :  1st - Chris Coletti, 2nd - Tim Bertetto, 3rd - Rick Laton, 4th - Jason Plyler
Men's Left Hand 70kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Marvin Berry, 4th - Jerry Avants
Men's Left Hand 90kg :  1st - Chad Silvers, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - P.J. Rizzo, 4th -- Leee Walker
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Gary Ray, 2nd - Cleve Dean, 3rd - Bobby Hopkins, Jr., 4th - Eric Schneider


Women's Right Hand Open :  1st - Terry Dean, 2nd - Melinda VanLandingham, 3rd - Beth Westberry


Men's Overall Right Hand :  Chad Silvers
Men's Overall Left Hand :  Chris Coletti
Fred Piazza Best Sportsman Award :  Marvin Berry

 


 

AAA (American Armsport Association) & Michigan Arms
 2001 Michigan State Armwrestling Championships
September 15th ******Paul Bunyan Day's  Oscoda, Mi.****** 78 entries
Tournament Director - George Deible
Referees - Steve Petis & Andy Authier
MC - George Deible    Score keeper - Amy Berget
2001 Michigan Armwrestler Of the Year - Bob Sturgeon
 2001 Sportsmanship Award - Rich Martinez
2001 Most Improved Armwrestler - Bob Sturgeon
 
Men's Right Hand
under - 132lbs (60kg) 6 contestants
1st - Jerome Moore,    2nd - Steve Utter,   3rd - Tom Wilson,   4th - Tom Case    
 
133 - 154lbs (70kg) 8 contestants
1st - Marvin Berry,  2nd - Alan Berget,  3rd - Rodney Lumbardo,   4th - Jesse Pippo
 
155 - 176lbs (80kg) 10 contestants
1st - Bill Ballinger,   2nd - Mike O'hara,   3rd - Bob Surgeon,    4th - Brad Bakham
 
177 - 198lbs (90kg)  5 contestants
1st - Mike West,   2nd - Mark Klein,   3rd - Matt White,   4th - Nick Roberts
 
199 - 242lbs (110kg) 8 contestants 
1st - Mike Bowling,   2nd - Brian Bowerman,   3rd - Matt Kern,   4th - Jeff Staple
 
243lbs - over (110+kg) 6 contestants
1st - Chad Nofzeiger,   2nd - Bob Sutton,  3rd - Joe Standhardt,   4th - Dan White Sr.
 
Men's Left Hand
under - 154lbs  (70kg)  11 contestants
1st - Jerome Moore,  2nd - Marvin Berry,   3rd - Tony Laduke,    4th - Dan Pacola
 
155 - 187lbs  (85kg)  6 contestants
1st - Bill Ballinger,   2nd - Mike O'hara,   3rd - Tom Spencer,   4th - Bob Sturgeon
 
188lbs - over  (85kg+)  8 contestants
1st - Mike Bowling,   2nd - Bob Sutton,   3rd - Brian Bowerman.   4th -Dan Perez
 
Women's Right
under - 132lbs  (60kg)  2 contestants
1st - Karen Cooley,   2nd - Heidi Teunssen
 
133lbs - over  (60kg+) 6 contestants
1st - Marjorie Bartz,   2nd - Penney Curtis,   3rd - Jessica Wiartalla,   4th - Liz Elliott

 


 

Michigan Arms
2001 Upper Peninsula Qualifier Results
Armwrestling Championships
Sept. 1st******Village Inn******71 entries
Tournament Director - Steve Utter
Referees - Andy Authier, George Deible
MC- Tony Laduke
Sportsmanship Award - Rachel LaDuke
Sanction #
Men's Right Hand
under - 132lbs (60kg) 2 contestants
1st - Steve Utter    2nd - Al Trevino
 
133 - 154lbs (70kg) 10 contestants
1st - Jesse Pippo,  2nd - Jerimiah Anderson,  3rd - Jesse Adkins,  4th - Brad McNamee
 
155 - 176lbs (80kg) 7 contestants
1st - Chris Bosley,   2nd - Jesse Pippo,   3rd - Jerimiah Anderson,  4th - Ben White
 
177 - 198lbs (90kg)  5 contestants
1st - Rich Martinez   2nd - Nick Roberts,   3rd - John Szymanski,  4th - John Isola
 
199 - 242lbs (110kg) 6 contestants 
1st - Jerry Cooley,   2nd - Craig Bontekoiz,   3rd - John Paul Brown,  4th - Richard Socia
 
243lbs - over (110+kg)  3 contestants
1st - Brian Bowerman,   2nd - Craig Bontekoiz,  3rd - Darren Owens
 
Men's Left Hand
under - 154lbs  (70kg)  5 contestants
1st -  Jerimiah Anderson,  2nd - Jesse Pippo,   3rd - Bob Ruthledge,  4th - Brett Gordret
 
155 - 187lbs  (85kg)  7 contestants
1st - Chad Momber,   2nd - Rich Martinez,   3rd - Chris Bosley, 4th - Alexis Harrison
 
188lbs - over  (85kg+)  9 contestants
1st Brian Bowerman,   2nd - Terry Zellers,   3rd - Rich Martinez,  4th - Lloyd McMasters
 
Women's Right
under - 132lbs  (60kg)  5 contestants
1st - Karren Cooley,   2nd - Amanda Authier,   3rd - Jennifer Hoolsema,  4th - Amy Tatrow
 
133lbs - over  (60kg+)  4 contestants
1st - Jessica St.Onge,  2nd - Tracy Utter,   3rd - Liz Elloit    4th - Amanda Andrew
 
Women's Left
under -132lbs  (60kg)  3 contestants
1st - Rachel LaDuke,    2nd - Amanda Authier,   3rd - Jennifier Hoolsema
 
133lbs - over (60kg+) 5 contestants
1st - Jessica Wiartella,   2nd - Rachel LaDuke,   3rd - Jessica St.Onge,   4th - Liz Elliot

 


 

Illinois State Open and AmatuerChampionships

 August 25, 2001

Referees:  Gray Graff,  Jeff Stroud,  Scott Beamer

Tournament Director:   Greg Wilson 


Mens Amatuer 154 Right: 1st - Abdule Malik Mohammad; 2nd - Vyacheslav Sokhiev, 3rd - Masami

Mens Amatuer 176 Right: 1st - Mark Wilczak; 2nd - Syed Inayathulla (Mukrium), 3rd - Ken Connelly

Mens Amatuer 198 Right: 1st - Kurt Remmert; 2nd - Rex Kepler; 3rd - Gary Weir

Mens Amatuer 199+ Right: 1st - Craig Sturgeon; 2nd - Kirk Adams; 3rd - Michael Malczewski

 

Mens Open 154 Right: 1st - Totraz Tamaev; 2nd -Marvin Berry; 3rd - Shannon Raymer

Mens Open 176 Right: 1st - Cobra Rhodes; 2nd - Mike West; 3rd - Isaac Moon

Mens Open 198 Right: 1st - Cobra Rhodes; 2nd Scott Goloven; 3rd - Mike West

Mens Open 199+ Right: 1st - Mike Bowling; 2nd - Kent Damoree; 3rd - Craig Wirth

Mens Open 165 Left: 1st - Totraz Tamaev; 2nd - Isaac Moon; 3rd - Audrius Didjurgis

Mens Open 198 Left: 1st - Tony Villa; 2nd - Tom Spencer; 3rd - Scott Goloven

Mens Open 199+ Left: 1st - Mike Bowling; 2nd - Kent Damoree; 3rd - Craig With

Ladies Open Right: 1st - Dalia Medziausyte; 2nd - Laima Janutiene; 3rd - Loreta Juseuiciene

 


 

GwillykerZ

Armwrestling

Championships


Saturday , August 11, 2001

Tournament directors : Mike West , Tim Trusler , Tom Fiddler

We had 35 entries........ thanks to everyone for your support .

Mens Right

154 lb - 1st  Marvin Berry , 2nd  Cary Spivey,  Mitch Gardner

176 lb - 1st  Keith Carter , 2nd  Shannon Raymer , 3rd  Tom Fiddler

198 lb - 1st  Glenn Cheatham , 2nd  Cary Spivey

220 lb - 1st  Greg White , 2nd  Chris Troxell

221 + - 1st  Mike West , 2nd  Billy Kirk , 3rd  Tim Trusler

Womens Right

Open class - 1st  Mae Stone , 2nd  Kim Lundy , 3rd  Amy Kesling

Mens Left

0-176  -  1st  Terry Spine , 2nd  William Stone , 3rd  Cary Spivey

177 +  -  1st  Billy Kirk , 2nd  Jeff Dennison , 3rd  Dave Hampton


 

Michigan Arms
2001 Mid Michigan Qualifier Results
Armwrestling Championships
August 4th ******at the Crystal Lake Saloon****** 62 entries
Tournament Director - George Deible
Referees - Steve Petis, Alan Berget
MC/Score keeper - Rod sellers
Sportsmanship Award - Rich Martinez
Sanction # 562-01
Mens Right Hand
under - 132lbs (60kg) 2 contestants
1st - Ira Fox    2nd - Rico Todor    
 
133 - 154lbs (70kg) 5 contestants
1st - Tom Cole,  2nd - George Deible,  3rd - Brett Goedert,   4th - Rico Todor
 
155 - 176lbs (80kg) 7 contestants
1st - Rick Boven,   2nd - Tony DeRouy,   3rd - Ben White,    4th - Scott Hazelwood
 
177 - 198lbs (90kg)  8 contestants
1st - Mike West,   2nd - Ty Moll,   3rd - James Dickenson,   4th - Jim Murphy
 
199 - 242lbs (110kg) 8 contestants 
1st - Mike West,   2nd - Jermey Boyd,   3rd - John Boven,   4th - Matt White
 
243lbs - over (110+kg) 4 contestants
1st - Chad Nofenger,   2nd - Brian Bowerman,  3rd - Matt Kern,   4th - Greg Cartade
 
Mens Left Hand
under - 154lbs  (70kg)  5 contestants
1st -  Tom Cole,  2nd - Steve Petis,   3rd - Rico Todor,    4th - Brett Goedert
 
155 - 187lbs  (85kg)  7 contestants
1st - Tony Villa,   2nd - Ty Moll,   3rd - Jim Murphy,   4th - Rich Martinez
 
188lbs - over  (85kg+)  10 contestants
1st - Dan Perez,   2nd - Gearld Johnson,   3rd - Dan White Sr.,   4th -Dan White Jr.
 
Womens Right
under - 132lbs  (60kg)  0 contestants
No Entries
 
133lbs - over  (60kg+) 3 contestants
1st - Lisa McCarty,  2nd - Julie Barnes,   3rd - Crystal Crass
 
Mens Masters
3 contestants
1st - Greg Courtude,  2nd - Jerry Cooley,  3rd - Brett Goedart 

 

Tri State Grand Slam  Championship Armwrestling Series

______________________________________________________________________________________

July 15, 2001

Memorial Park........Montpelier , Ohio

Tournament director : Mike Bowling

Mens Right   

1st Place

points 2nd Place points 3rd Place points 4th Place points
 0-154  Rick Soliwada 75 Rodney Lombardo 50 Brian Eisel 25 Willie Reagon 15
155-176 Mike O'Hara 75 Jarrod Zeigler 50 Jeremy Perez 25 Tom Spencer 15
177-198 Mike West 75 Rob Zeigler 50 Matt White 25 James Kizziah 15
199 + Chad Nofziger 75 Dan Perez 50 Keith Baker 25 Larry Kelly 15

Men's Left 

0-165 Mike O'Hara 75 Josh Schwager 50 Rodney Lumardo 25 Jason Custer 15
166-198 Mike West 75 Tom Spencer 50 Rob Zeigler 25 Jarrod Zeigler 15
199 + Dan Perez 75 Chad Nofziger 50 Ron Harris 25 Mike Mail 15

Ladies Open

Open Darlene Ingledue 75 Crystal Cross 50 Laura Martinez 25
Mens Right Overall Chad Nofziger Mike West Rob Zeigler

Final Points Standings from all 3 Tri State tourneys

1st Place ....Mike O'Hara     $500

2nd Place....Chad Nofziger  $250

3rd Place....Mike West         $100

 Click here for tournament pictures & video's

Thanks to all the competitors and spectators for a great tournament


Tri State Grand Slam  Championship Armwrestling Series

June 30, 2001

Hoggies Bar & Grill....Edon , Ohio

Tournament director : Mike Bowling

Mens Right   

1st Place

points 2nd Place points 3rd Place points 4th Place points
 0-154  Rick Soliwada 60 Marvin Berry 40 Rodney Lomardo 20 Willie Reagon 10
155-176 Mike O'Hara 60 Jeremy Perez 40 Jarrod Zeigler 20 Jim Ingliedo 10
177-198 Rob Zeigler 60 Mike West 40 Ty Moll 20 John Isola 10
199 + Chad Nofziger 60 Larry Kelly 40 Dan Perez 20 Scott Mast 10

Men's Left 

0-165 Mike O'Hara 60 Rick Soliwada 40 Chris Louize 20 Randy Nelson 10
166-198 Tom Spencer 60 Ty Moll 40 Mike West 20 Rob Zeigler 10
199 + Dan Perez 60 Chad Nofziger 40 Ron Harris 20 Larry Kelly 10

Ladies Open

Open Crystal Cross 60 Julie Regan 40 Lyne Nofziger 20
Mens Right Overall Chad Nofziger Mike West Rob Zeigler

              


WRIST WRESTLING

Men's- Open 68kg & Under
1. Tim Melanson (Canada)
2. Simon Wagner (Austria)
3. Tsuyoshi Indue (Japan)

Men's- Open 79.5 kg & Under
1. Kevin Ryan (Canada)
2. Darrin Milo (USA)
3. Donnovan Bennett (Canada)

Men's-Open 91kg & Under
1. Anthony Milo (USA)
2. Matthew Young (USA)
3. Jaime Banks (USA)

Men's- Open Over 91kg
1. Ryan Espey (Canada)
2. Karl Landl (Austria)
3. Dustan Cramblett (USA)

Men's- Senior 68kg & Under
1. Neil Meneghini (USA)
2. Vladislav Kolupaev (USA)
3. Michael Rector (USA)

Men's- Senior 79.5kg & Under
1. Mikhail Chevtchouk (Russia)
2. James Mackenzie (USA)
3. James Mollet (USA)

Men's- Senior 91kg & Under
1. Thomas Mackie (USA)
2. Todd Pierce (USA)
3. Nicolas Kondakan (Russia)

Men's Senior Over 91kg
1. Charles Avanathy (Canada)
2. James Gee (USA)
3. Billy Shelton (USA)

Men's- Master 79.5kg & Under
1. Jeff L. Eimbach (USA)
2. Michael Marks (USA)
3. Tetsuo Kohei (Japan)

Men's- Master 91K & Under
1. Gilbert Scarazzini (USA)
2. Armando Hernandez (USA)
3. David Kimber (Canada)

Men's Master Over 91kg
1. Mel Terry (USA)
2. Vladimir Stepanov (Russia)
3. Gregory Berry (USA)

Men's- Grand Master 68kg & Under
1. Thomas Carney (USA)
2. Stephen Carter (USA)

Men's- Grand Master 79.5kg & Under
1. Kiyoshi Katagiri (Japan)
2. Gregory Mullendore (USA)

Men's- Grand Master Over 91kg
1. Wayne Andrews (USA)
2. James Hayden (USA)
3. Terry Ryan (Canada)

Women's- Open 70kg & Under
1. Felicity Blackwell (USA)
2. Annette Gilbert (Australia)

Women's- Over 70kg & Under
1. Cathy Martin (USA)
2. Carol Osborne (USA)

Women's- Senior 70kg & Under
1. Patricia Steadman (USA)
2. Cecilia Charron (USA)
3. Heike Speckmann (Germany)

 


 

Tri State Grand Slam  Championship Armwrestling Series

May 28, 2001

Hudson Leather ....Montpelier , Ohio

Tournament director : Mike Bowling

Mens Right   

1st Place

points 2nd Place points 3rd Place points 4th Place points
 0-154  Marvin Berry 50 Rodney Lomardo 30 John Martin 15 Kent Dickenson 10
155-176 Mike O'Hara 50 Jarrod Zeigler 30 Roger Taylor 15 Jeremy Perez 10
177-198 Rob Zeigler 50 Mike West 30 John Isola 15 Ty Moll 10
199 + Chad Nofziger 50 Larry Kelly 30 Dan Perez 15 James Kizziah 10

Men's Left 

0-165 Mike O'Hara 50 Kent Dickinson 30 Marvin Berry 15 Joel Geisiger 10
166-198 Mike West 50 Rob Zeigler 30 Ty Moll 15 Jarrod Zeigler 10
199 + Dan Perez 50 Ron Harris 30 Chad Nofziger 15 Larry Kelly 10

Ladies Open

Open Linda Harper 50 Crystal Cross 30

 

MONON STATION

Armwrestling  Championships

      2310 State St

 New Albany, IN 47150            945 - 2460

May 12, 2001

Tournament directors : Tim Trusler , Tom Fidler , Mike West

Mens Right  Novice

1st Place

2nd Place 3rd Place
 0-154  Carey Spivey Paul Nelson Jeremy Flood
155-176 Jeremy Plaster William Lawton Andy Nash
177-198 Allen West Richard Juliot Sang Ho Siler
199 -220 John Wilson Glen Cheatham Chris Taylor
221 + Pat Duall Billy Kirk J.R. Cheatham 

Men's Left 

0-154 Jeremy Plaster Marvin Berry
155-198 Gerald Dees Rick Firsich Allen West
199 + Craig McSherry Fred Firsich John Wilson

Women's 

0-132 Ev Wroblewski Becky Wilson Mrs Spivey
133 + No Entries

Men's Open

0-154 Marvin Berry Jeremy Plaster Cary Spivey
155-176 Rick Firsich Keith Carter
177-198 Gerald Dees Mike West Stanley Metcalf

199-220

Terry West Stanley Metcalf John Wilson

221 +

Craig McSherry

Rick Firsich John Wilson

 
 
Michigan Arms
2001 Southwest Michigan Qualifier Results
Armwrestling Championships
May 5th ******at O'malley's Bridgeman Mi.****** 43 entries
Tournament Director - Steve Petis
Referees - Steve Petis, Alan Berget
MC/Score keeper - Amy Berget
Sportsmanship Award - Dan Whittles
Sanction # 529-01
 
Mens Right Hand
under - 132lbs (60kg) 2 contestants
1st - Mike Felt    2nd - Tom Wilson    
 
133 - 154lbs (70kg) 3 contestants
1st - Rodney Lumbardo,  2nd - Clint Allen,  3rd - Jim Szatkowski
 
155 - 176lbs (80kg) 8 contestants
1st - Bob Sturgeon,   2nd - Jay Bauman,   3rd - Brad Bakhan,    4th - Rodney Lumbardo
 
177 - 198lbs (90kg)  4 contestants
1st - Jeremy Perez,   2nd - Jeremy Perrin,   3rd - Brock Meara,   4th - Ed High
 
199 - 242lbs (110kg) 8 contestants 
1st - Larry Sofield,   2nd - Dan Whittle,   3rd - Robert Knapp,   4th - Dave Cservenyak
 
243lbs - over (110+kg) 3 contestants
1st - Don Reed,   2nd - Craig Sturgeon,  3rd - Joe Sadzewicz
 
Mens Left Hand
under - 154lbs  (70kg)  4 contestants
1st - Tom Wilson,  2nd - Rodney Lumbardo,   3rd - Clint Allen,    4th - Jim Szatkowski
 
155 - 187lbs  (85kg)  3 contestants
1st - Jay Bauman,   2nd - Bob Sturgeon,   3rd - Jeremy Perez
 
188lbs - over  (85kg+)  8 contestants
1st - Robert Knapp,   2nd - Joe Sadzewicz,   3rd - Don Reed.   4th -Dave Cservenyak
 
Womens Right
under - 132lbs  (60kg)  0 contestants
No Entries
 
133lbs - over  (60kg+) 0 contestants
No Entries

 

2001 Best of the Midwest  Armwrestling Championship

 ďHarley PullĒ

ARMWRESTLING AT IT'S BEST

Sponsored in part by Napoleon  Harley Davidson

Tournament Director - Mike Bowling

Note: In some cases you will see two names connected by the & sign. This designates a tie which was not run off.

Menís Amateur Right Hand 0-154: Jeremy Plaster/ Rod Lumbardo, Jr./ John Martinez/ Eric Handy

Menís Amateur Right Hand 155-176: Joe Archer/ Harold Ryden/ Tom Spencer/ Lanny Julian

Menís Amateur Right Hand 177-198: John Wilson/ Robert Ziegler/ Bart Wood/ Matt White

Menís Amateur Right 199-220: Tom Nelson/ Casey Szparaga/ Adam Barnett/ Steve Wright

Menís Amateur Right Hand 221+: Chad Nofziger/ Matt Prichard/ Mark Cooper/ Mike Wright

Menís Amateur Left Hand 0-165: Jeremy Plaster/ Mike Lance/Josh Engels/ Harold Ryden

Menís Amateur Left Hand 166-198: Gus Bush/ Steve shoemaker/ Ty Moll/ Robert Ziegler

Menís Amateur Left Hand 199+: Joe Gould/ Bill Nelson/ Mike Wright/ Matt Prichard

 

Ladies Open Right Hand: Dalia Medziausyte (Lithuania)/ Karen Curavoo/ Sherry Watson/ Donna Long

Menís Pro Left Hand 0-165: Engin Terzi/ Michael O'Hara/ Rick Soliwoda/ Totraz (Russia)

Menís Pro Left Hand 166-198: Kevin Bongard/ Kenny Hughes/ Bob Sawich/ David George

Menís Pro Left Hand 199+: Dan Victor/ Travis Bagent/ John Brzenk/ Barbosa (Brazil)

Pro Left Overall: Dan Victor/Kevin Bongard/Engin Terzi/Mike O'Hara/Travis Bagent & Kenny Hughes

Menís Pro Right Hand 0-154: Engin Terzi/ Dave Patton/ Olin Lucas/ Craid Tullier/ Mike McGraw

Menís Pro Right 155-176:      Bill Sinks/ Cobra Rhodes/Tony Picchioldi/George/Kenny Hughes & Chris Louive

Menís Pro Right 177-198: Kevin Bongard/Brian Brandon/Mike Selearis/Jason Remer/George Stanton

Menís Pro Right 199-220: John Brzenk/ Barbosa (Brasil)/Bucky Russell/Mike Bowling/Travisano & West

Menís Pro Right Hand 221+: Eric Woelfel/Ron Bath/Earl Wilson (Canada)/ Dan Victor/ Darling & Bagent

Pro Right Overall: Brzenk/Bongard/Woelfel/Barbosa/ Bath & Brandon/ Terzi & Patton/ Rhodes & Sinks

Harley Sportster Winner......Kevin Bongard


 

MONON STATION

Thursday Night

Armwrestling Tournaments

2310 State St New Albany, IN 47150 

 945 - 2460

April 19 , 2001

Men's 0-154    Sean Stansberry Ramsey, IN
Men's 155-198 Richard Juliot Georgetown, IN
Men's 199 +  Glenn Cheatham Louisville, KY
Men's Left Open Junior Cheatham Louisville, KY
Women's Open Kelly Lawson New Albany, IN
 

We had 15 competitors........Thanks everyone   :)


 

MONON STATION

Thursday Night

Armwrestling Tournaments

2310 State St New Albany, IN 47150  945 - 2460

April 04 , 2001

Men's 0-154    William Lawton New Albany, IN
Men's 155-198 Richard Juliot Georgetown, IN
Men's 199 +  Aaron Jackson Borden, IN
Men's Left Open Dustin Paragin New Albany, IN
Women's Open Carrie Schneider Palmyra, IN
 

We had 21 competitors........Thanks everyone   :)


 

MONON STATION

Thursday Night

Armwrestling Tournaments

2310 State St New Albany, IN 47150  945 - 2460

March 22 , 2001

Men's 0-154 No Entries
Men's 155-198  Jeremy McCormick New Albany , IN
Men's 199 +   Glenn Cheatham Lou. , KY
Men's Left Open  Glenn Cheatham Lou. , KY
Women's Open   No Entries

 

We had 16 competitors........Thanks everyone   :)


 

MONON STATION

Thursday Night

Armwrestling Tournaments

2310 State St New Albany, IN 47150  945 - 2460

March 8, 2001

 

Men's 0-154  No Entries
Men's 155-198 Lonnie Wothan Lou. , KY
Men's 199 + Allen West Lanesville , IN
Men's Left Open Lonnie Wothan Lou. , KY
Women's Open No Entries
 

We had 27 competitors.....Thanks everyone  :)